Klimat i Pogoda

 

Kielce to jedno z relatywnie chłodniejszych miast w Polsce. Ma klimat oceaniczny o umiarkowanym klimacie, przylegający do ciepłego, letniego podtypu wilgotnego klimatu kontynentalnego, charakterystycznego dla tej części Europy. Ma chłodne, pochmurne zimy z prawie dobowymi lekkimi opadami śniegu i ogólnie umiarkowanymi temperaturami w ciągu kilku stopni od punktu zamarznięcia oraz umiarkowanie ciepłe i słoneczne lata, z częstymi, ale krótkotrwałymi, gorącymi zaklęciami i obfitymi opadami deszczu, które padają głównie podczas licznych i czasami poważnych burz. Jednak w otoczeniu Gór Świętego Krzyża letnie temperatury w porze nocnej są nieco niższe, a burze nieco częstsze i ostrzejsze niż w okolicznych rejonach Polski.

Zarówno lądowe, jak i morskie masy powietrza mogą przedostać się na obszar, który podlega niewielkim modyfikacjom, co powoduje uderzające różnice w porach roku na rok, szczególnie w zimie, kiedy największe różnice między powietrzem morskim i kontynentalnym występują. Morskie wpływy atlantyckie zwykle powodują chłodną, pochmurną, wilgotną i często mglistą pogodę zarówno w lecie, jak i w zimie, podczas gdy masy powietrza kontynentalnego często powodują długie okresy słonecznej i suchej pogody, gorące latem, a czasami skrajnie mroźne zimą.

Najwyższa temperatura odnotowana w Kielcach od 1971 r. wynosi 36,4 °C (98 °F), a najniższa -33,9 °C (-29 °F), co daje miastu zakres temperatur 70,3 °C (126,5 °F), drugi co do wielkości w Polsce. Miasto otrzymuje od 1720 do 1829 godzin słonecznych rocznie, w zależności od źródła, z wyjątkowo słoneczną wiosną i latem oraz pochmurną późną jesienią i zimą. Wiatry są na ogół bardzo lekkie przez cały rok, z obfitością spokojnych dni, a w rezultacie chłodne temperatury często czują się znacznie łagodniejsze niż oczekiwano z powodu względnego braku wiatrów, zwłaszcza podczas słonecznych zaklęć wczesną wiosną, jak również podczas ostrych zimnych ślizgów zimowych, które zdominowane są przez spokojną, antycykliczną pogodę. Wiatryöhna z Karpat docierają od czasu do miasta, co powoduje wyjątkowo łagodne temperatury na półkontynentalnej lokalizacji na tej szerokości geograficznej, rzadko kiedy osiągają około 15 °C w miesiącach zimowych.

Warunki zimowe zależą w dużym stopniu od regionu źródłowego masy powietrza, który dominuje w danym miesiącu, co skutkuje ogromną zmiennością z roku na rok. Na przykład, w styczniu 2006 r. miasto przeżyło zimę typowo kontynentalną, w wyniku czego średnia dzienna wysoka temperatura wynosiła -3,7 °C (25 °F), a nocna niska temperatura wynosiła -30 °C (-22 °F) 24. W następnym roku, w styczniu 2007 r., pogoda była przede wszystkim typem atlantyckim, w wyniku czego średnia wysoka temperatura wynosiła 5,7 °C (42 °F) i dni okolicznościowe przekraczające 10 °C (50 °F), co było typowe dla obszarów przybrzeżnych w Europie Zachodniej. W związku z tą zmiennością, ostry chłód przy temperaturach poniżej -20 °C może być całkowicie nieobecny podczas niektórych zimy, a w innych może wystąpić regularnie, nawet do marca. Ciężkie opady śniegu zdarzają się rzadko, a znaczne nagromadzenia śniegu pojawiają się zazwyczaj stopniowo, po kilku centymetrach od czasu do czasu przez długi okres zimnego zaklęcia.

Lato jest ciepłe i trwa od czerwca do początku września, charakteryzuje się obfitym nasłonecznieniem, ale również ciężką pogodą, szczególnie na początku sezonu. Mimo że średnie temperatury w niskich i średnich latach 20. (70s Fahrenheit) są raczej zmienne, z częstymi okresami upałów sięgającymi około 30 °C (86 °F) przerwanymi przez chłodne fronty, które często powodują gwałtowne burze oraz kilka dni chłodnej i czasami chłodnej pogody. Mimo że upały upały są częste i wiele lat letnich doświadcza kilku uciążliwie upalnych dni o temperaturze około 35 °C (95 °F), letnie temperatury w mieście nigdy nie są ekstremalne i w ostatnich dziesięcioleciach nie przekroczyły 36,4 °C (98 °F).

Sezony przejściowe wiosną i jesienią są bardzo nieprzewidywalne i charakteryzują się dużymi wahaniami temperatury, z okresami pogody drobnymi i temperaturami około 20 °C (68 °F) już w marcu i pod koniec października, na przemian ze znacznie chłodniejszymi okresami. Ostre przymrozki nocne mogą pojawić się już we wrześniu i dopiero w maju, choć w spokojne, czyste dni często nagrzewa się szybko do temperatury około 20 °C (68 °F), szczególnie w kwietniu. Sporadycznie w październiku i kwietniu może zdarzyć się znaczny, nagromadzający się śnieg, choć łagodna pogoda szybko powraca. Wiosną maj jest w szczególności najsłoneczniejszym miesiącem roku.